Automatic Pharmaceutical Leaflet Folding Machine 480/600TS 300gsm For Small Outserts
Dongguan Aoqi Packing Machine Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : AOQI
Model Number : Pharmaceutical Leaflet Folding Machine
Certification : CE Certificate
Place of Origin : Dongguan City, China
MOQ : 1 set
Price : Negotiated
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 700 Sets per year
Delivery Time : 15-20 days
Packaging Details : export wooden box
Name : Pharmaceutical Leaflet Folding Machine
Driving type : Silent Belt Driving
Max. infeed size : 480/600*1000mm
Paper thickness : 40-300gsm
Min. infeed size : 70*120mm
Max. roller speed : 220m/min
Power : 380V,4.2KW
Packing : wooden box
Optional device : independent knife,Parallel knife,Hot melt gluing machine
Certificate : CE certificate
Machine dimensions : 3350*1100*1570mm
Machine weight : 877KG
Application : Medical
Condition : New
Packaging type : wooden case
Contact Now
480/600TS Automatic Pharmaceutical Leaflet Folding Machine for Small Outserts Application
The 480/600TS paper folding machine can carry out all kinds of pharmaceutical leaflet ,flyer,brochures,booklets fold.The folder can handle a maximum 480/600*1000mm sheet.what's more, our system can be matched with hot melt gluing machine,prevents folded products from falling apart.
Machine Features
1. Adopt belt driving to reduce noise.
2.Equipped with sound insulation and delivery table.
3. Belt driving , slient and stable.
4.Sheet infeed and sheet alignment with suction wheel and ball rail .
5.Electrical system controlled by PLC Schneider brand .
6. Support perforating , scoring and cutting
7. Equipped with ultrasonic double sheet detection.
Machine Parameters
Model
360T/480T
530TS
480TS/600TS
Min.sheet Size
50*105mm
70*120mm
100*160mm
Max.sheet Size
530*1000mm
480*1000mm
600*1000mm
Paper Thickness
40-250g
40-200g
Folding Roller Fastest Speed
180/min
180/min
Folding Knife Max.frequency
500stroke/min
400stroke/min
400stroke/min
Input Power
380v
380v
Power Consumption
2.0-3.75kw
3.1-3.75kw
Net Weight
500-1500kg
800-1500kg
Station I : 600TS Paper Folder --- 600mm width format with 6-18 plates
480TS Paper Folder --- 480mm width format with 6- 20 plates
Station II: is to handle the thick and small-size leaflets with 4 or 6 plates.
Press unit
Max. infeed width : 160mm
Product Max. thickness : 10mm
Max. speed : 60m/min
voltage: 380V,075KW
Dimension(L*W*H) : 600*560*(1150-1250)mm
Weight : 185KG
Parallel knife
Max. infeed size:140*160(L*W)
Min. infeed size : 70*25(L*W)
Max. thickness : 12mm
Speed: 90m/min
Hot melt gluing machine
Max. infeed size:250mm
Min. infeed size : 20mm
Max. speed : 120m/min
Voltage:220V
Machine weight:76.5kg
Machine dimensions:1000*370*1250mm